Хадемсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хадемсторф
Улица во Хадемсторф
Улица во Хадемсторф
Грб на Хадемсторф
Хадемсторф is located in Германија
Хадемсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Алден
Градоначалник Улрике Вихман-Вреде
Основни податоци
Површина 9,23 км2
Надм. височина 28 м
Население 876 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 29693
Повик. бр. 05071
Местоположба на Хадемсторф во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°43′0″N 9°38′0″E / 52.71667° СГШ; 9.63333° ИГД / 52.71667; 9.63333Координати: 52°43′0″N 9°38′0″E / 52.71667° СГШ; 9.63333° ИГД / 52.71667; 9.63333

Хадемсторф (германски: Hademstorf) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хадемсторф се наоѓа помеѓу Валсроде и Хановер, источно од реката Алер.

Североисточно од местото се наоѓа Природната област Банзе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]