Прејди на содржината

Хојслинген

Координати: 52°48′0″N 9°23′0″E / 52.80000° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.80000; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојслинген
Старото училиште
Старото училиште
Старото училиште
Грб на Хојслинген
Хојслинген во рамките на Германија
Хојслинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Ретем/Алер
Месни единици 2
Градоначалник Катрин Вробел
Основни податоци
Површина 13,58 км2
Надм. височина 16 м
Население 779 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 27336
Повик. бр. 05165
Портал haeuslingen.de
Местоположба на Хојслинген во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 52°48′0″N 9°23′0″E / 52.80000° СГШ; 9.38333° ИГД / 52.80000; 9.38333

Хојслинген (германски: Häuslingen) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хојслинген се наоѓа на реката Алер, помеѓу Ретем и Верден.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Грос Хојслинген и Клајн Хојслинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]