Ретем/Алер (општинска заедница)

Координати: 52°46′48″N 9°22′48″E / 52.78000° СГШ; 9.38000° ИГД / 52.78000; 9.38000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ретем/Алер (германски: Rethem/Aller) — општинска заедница во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е градот Ретем.

Општинската заедница Ретем/Алер се состои од следниве општини:

  1. Беме
  2. Франкенфелд
  3. Хојслинген
  4. Ретем

52°46′48″N 9°22′48″E / 52.78000° СГШ; 9.38000° ИГД / 52.78000; 9.38000