Зикте (општинска заедница)

Координати: 52°13′N 10°38′E / 52.217° СГШ; 10.633° ИГД / 52.217; 10.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Зикте (германски: Sickte) — општинска заедница во округот Волфенбител, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Зикте.

Општинската заедница Зикте се состои од следниве општини:

  1. Детум
  2. Еркероде
  3. Евесен
  4. Зикте
  5. Фелтхајм

52°13′N 10°38′E / 52.217° СГШ; 10.633° ИГД / 52.217; 10.633