Зикте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зикте
Велепоседничка куќа во Зикте
Велепоседничка куќа во Зикте
Грб на Зикте
Зикте is located in Германија
Зикте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Зикте
Месни единици 4
Градоначалник Марко Келб (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,28 км2
Надм. височина 94 м
Население 6.084 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38173
Повик. бр. 05305
Портал www.sickte.de
Местоположба на Зикте во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°12′56″N 10°38′16″E / 52.21556° СГШ; 10.63778° ИГД / 52.21556; 10.63778Координати: 52°12′56″N 10°38′16″E / 52.21556° СГШ; 10.63778° ИГД / 52.21556; 10.63778

Зикте (германски: Sickte) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа западно од ридскиот масив Елм, околу 10 километри североисточно од Волфенбител и 10 километри југоисточно од Брауншвајг.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од северозапад надесно Зикте се граничи со слободниот град Брауншвајг, општините Кремлинген, Фелтхајм, Еркероде, Ефесен, Детум и окружниот град Волфенбител.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зикте се состои од следниве единици: Апелнштет, Хецум, Зикте (од 1999 заедничко име за местата Оберзикте и Нидерзикте) и Фолцум. Местото Нојеркероде припаѓа на Зикте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]