Ремлинген-Земенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ремлинген-Земенштет
Црква „Св. Петар“ во Ремлинген
Црква „Св. Петар“ во Ремлинген
Ремлинген-Земенштет is located in Германија
Ремлинген-Земенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Основни податоци
Површина 33,30 км2
Надм. височина 138 м
Население 2.394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38319, 38327
Повик. бр. 05336
Местоположба на Ремлинген-Земенштет во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°07′0″N 10°40′0″E / 52.11667° СГШ; 10.66667° ИГД / 52.11667; 10.66667Координати: 52°07′0″N 10°40′0″E / 52.11667° СГШ; 10.66667° ИГД / 52.11667; 10.66667

Ремлинген-Земенштет (германски: Remlingen-Semmenstedt) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Била создадена на 1 ноември 2016 година со спојување на поранешните општини Ремлинген и Земенштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се протега јужно од Асе. Највисоката точка е Ремлингер Херзе со 234 метри, додека најниската се наоѓа на границата со Кисенбрик на 84 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ремлинген-Земенштет припаѓаат следниве места (состојба на 1 декември 2016 г.)[2]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Bevölkerung der Samtgemeinde Elm-Asse Архивирано на 22 јуни 2015 г., 27 март 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]