Флете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флете
Селската црква во Клајн Флете
Селската црква во Клајн Флете
Селската црква во Клајн Флете
Грб на Флете
Флете во рамките на Германија
Флете
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Одервалд
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Дитер Баси (Ние за Флете)
Основни податоци
Површина 18,84 км2
Надм. височина 137 м
Население 1.092 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38312
Повик. бр. 05341
Местоположба на Флете во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°05′0″N 10°29′0″E / 52.08333° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.08333; 10.48333Координати: 52°05′0″N 10°29′0″E / 52.08333° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.08333; 10.48333

Флете (германски: Flöthe) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Флете се наоѓа неколку километри југоисточно од слободниот град Залцгитер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве единици:

  • Грос Флете
  • Клајн Флете

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]