Детум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детум
Црквата во Детум
Црквата во Детум
Црквата во Детум
Грб на Детум
Детум во рамките на Германија
Детум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Зикте
Месни единици 3
Градоначалник Конрад Грамате (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,16 км2
Надм. височина 104 м
Население 1.174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38173
Повик. бр. 05333
Портал www.dettum.de
Местоположба на Детум во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°10′0″N 10°40′0″E / 52.16667° СГШ; 10.66667° ИГД / 52.16667; 10.66667Координати: 52°10′0″N 10°40′0″E / 52.16667° СГШ; 10.66667° ИГД / 52.16667; 10.66667

Детум (германски: Dettum) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Детум се состои од следниве места (бројот на жители даден во заградите, состојба од март 2016 г.):

  • Детум (957 жит.)
  • Менхефалберг (192 жит.)
  • Веферлинген (99 жит.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]