Кремлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремлинген
Замок Дештет
Замок Дештет
Замок Дештет
Грб на Кремлинген
Кремлинген во рамките на Германија
Кремлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Градоначалник Детлеф Кац (СДП)
Основни податоци
Површина 59,25 км2
Надм. височина 119 м
Население 12.996 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 219 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38162
Повик. бр. 05306
Портал www.cremlingen.de
Местоположба на Кремлинген во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°14′56″N 10°39′15″E / 52.24889° СГШ; 10.65417° ИГД / 52.24889; 10.65417Координати: 52°14′56″N 10°39′15″E / 52.24889° СГШ; 10.65417° ИГД / 52.24889; 10.65417

Кремлинген (германски: Cremlingen) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со Лере, Кенигслутер, Зикте и Брауншвајг. Делови од општината се наоѓаат на ридскиот масив Елм.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу Северногерманската Низина и средногерманските ридови.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кремлинген настанал во 1974 година со спојување на поранешните општини:

 • Абенроде (500 жит.)
 • Кремлинген (2.651 жит.)
 • Дештет (1.512 жит.)
 • Гардесен (585 жит.)
 • Хемкенроде (384 жит.)
 • Хордорф (1.105 жит.)
 • Клајн Шепенштет (701 жит.)
 • Шандела (2.284 жит.)
 • Шуленроде (282 жит.)
 • Ведел (3076 жит.)

бројот на жители од 1 јануари 2016

Историја[уреди | уреди извор]

Камена плоча на местото на поранешниот концентрациски камп

Од 8 мај 1944 до 12 април 1945 година постоел концентрациски камп.[2] Кампот бил подкамп на концентрацискиот камп Нојенгаме.

До укинувањето во 1974 година, некогашните општини припоени во Кремлинген биле дел од округот Брауншвајг.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Општината има две железнички станици во местата Шандела и Ведел на железничката линија од Брауншвајг до Магдебург; Ведел е опслужуван и од возовите кон Волфсбург.

Сојузниот автопат 1 поминува низ општината, а од крајот на септември 2006 година, Кремлинген има врска до сојузниот автопат 39, кој нуди врски до Волфсбург и Брауншвајг.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Кампот е забележан под бр. 1292 Шандела, Округ Брауншвајг, во официјалниот германски список

Надворешни врски[уреди | уреди извор]