Витмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витмар
Поглед на Витмар
Поглед на Витмар
Грб на Витмар
Витмар is located in Германија
Витмар
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Градоначалник Андреас Бекер (СДП)
Основни податоци
Површина 4,65 км2
Надм. височина 131 м
Население 1.105 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 238 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38329
Повик. бр. 05337
Местоположба на Витмар во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°08′0″N 10°38′0″E / 52.13333° СГШ; 10.63333° ИГД / 52.13333; 10.63333Координати: 52°08′0″N 10°38′0″E / 52.13333° СГШ; 10.63333° ИГД / 52.13333; 10.63333

Витмар (германски: Wittmar) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Витмар се наоѓа на југозападниот крај од ридскиот масив Асе. Соседни места се Грос Денкте и Ремлинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]