Ирде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирде
Најстарата куќа во Барнсторф
Најстарата куќа во Барнсторф
Најстарата куќа во Барнсторф
Ирде во рамките на Германија
Ирде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 4
Градоначалник Елен Раутман (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,33 км2
Надм. височина 107 м
Население 892 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38170
Повик. бр. 05332
Местоположба на Ирде во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°06′0″N 10°46′0″E / 52.10000° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.10000; 10.76667Координати: 52°06′0″N 10°46′0″E / 52.10000° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.10000; 10.76667

Ирде (германски: Uehrde) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

На 1 март 1974 година, Ирде била споена со тогашните општини Барнсторф, Варле и Вацум.

Четирите единици и нивниот број на жители:[2]

Место Жители
Барнсторф 241
Ирде 277
Варле 172
Вацум 216
Општина Ирде 906
  • (состојба: 1 декември 2016 г.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Bevölkerung der Samtgemeinde Elm-Asse Архивирано на 22 јуни 2015 г., 27 март 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]