Зелде (Волфенбител)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелде
Поглед на Зелде
Поглед на Зелде
Поглед на Зелде
Грб на Зелде
Зелде (Волфенбител) во рамките на Германија
Зелде (Волфенбител)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Градоначалник Рајнхард Песлер (СДП)
Основни податоци
Површина 20,38 км2
Надм. височина 120 м
Население 894 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38279
Повик. бр. 05341
Местоположба на Зелде во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°03′0″N 10°16′0″E / 52.05000° СГШ; 10.26667° ИГД / 52.05000; 10.26667Координати: 52°03′0″N 10°16′0″E / 52.05000° СГШ; 10.26667° ИГД / 52.05000; 10.26667

Зелде (германски: Sehlde) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зелде се наоѓа на источното подножје на ридскиот масив Хајнбург (максимална височина од 299 метри).

Соседни општини и градови се Бадекенштет и Хере на северозапад, како и Хаферла на исток-североисток (сите во округот Волфенбител), Валмоден на југ-југоисток (во округот Гослар), како и Бокенем на запад-југозапад и Холе на северозапад (обете во округот Хилдесхајм).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]