Далум

Координати: 52°08′0″N 10°51′0″E / 52.13333° СГШ; 10.85000° ИГД / 52.13333; 10.85000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Далум
Црквата „Св. Богородица“ во Грос Далум
Црквата „Св. Богородица“ во Грос Далум
Црквата „Св. Богородица“ во Грос Далум
Грб на Далум
Далум во рамките на Германија
Далум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 2
Градоначалник Ролф Шрадер (независен)
Основни податоци
Површина 15,12 км2
Надм. височина 157 м
Население 628 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38170
Повик. бр. 05332
Местоположба на Далум во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°08′0″N 10°51′0″E / 52.13333° СГШ; 10.85000° ИГД / 52.13333; 10.85000

Далум (германски: Dahlum) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Далум се наоѓа помеѓу Шепенштет и Шенинген на сојузниот пат Б82 и зафаќа површина од 15,12 км2. Окружниот град Волфенбител се наоѓа 22 километри западно.

Општината е составена од местата Грос Далум (578 жители) и Клајн Далум (79 жители).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Bevölkerung der Samtgemeinde Elm-Asse Архивирано на 22 јуни 2015 г., 27 март 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]