Евесен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евесен
Лутеранска црква во Евесен
Лутеранска црква во Евесен
Грб на Евесен
Евесен is located in Германија
Евесен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Зикте
Градоначалник Дуња Крајзер (СДП)
Основни податоци
Површина 17,55 км2
Надм. височина 140 м
Население 1.253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38173
Повик. бр. 05333
Портал www.sickte.de
Местоположба на Евесен во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°11′25″N 10°42′36″E / 52.19028° СГШ; 10.71000° ИГД / 52.19028; 10.71000Координати: 52°11′25″N 10°42′36″E / 52.19028° СГШ; 10.71000° ИГД / 52.19028; 10.71000

Евесен (германски: Evessen) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]