Берсум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берсум
Селската црква во Берсум
Селската црква во Берсум
Грб на Берсум
Берсум is located in Германија
Берсум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Одервалд
Месни единици 5
Градоначалник Марк Ломан
Основни податоци
Површина 30,59 км2
Надм. височина 88 м
Население 2.784 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38312
Повик. бр. 05334
Портал www.boerssum.de
Местоположба на Берсум во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°04′0″N 10°34′0″E / 52.06667° СГШ; 10.56667° ИГД / 52.06667; 10.56667Координати: 52°04′0″N 10°34′0″E / 52.06667° СГШ; 10.56667° ИГД / 52.06667; 10.56667

Берсум (германски: Börßum) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Одервалд.

Географија[уреди | уреди извор]

Берсум се наоѓа неколку километри северно од планинскиот масив Харц, северно од Шладен, околу 11 километри јужно од Волфенбител и недалеку југоисточно од ридскиот масив Одервалд. Берсум е сместен на источниот брег на Окер.

Јужно од местото се спојуваат обете ракави на Илзе, која доаѓа од Харц, „Милен-Илзе“ и „Канал-Илзе“, и од 1950-тите години се влева во Окер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места: Берсум, Ахим, Борнум, Калме и Зајнштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]