Дорштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорштат
Велепоседничка куќа во Дорштат
Велепоседничка куќа во Дорштат
Велепоседничка куќа во Дорштат
Грб на Дорштат
Дорштат во рамките на Германија
Дорштат
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Одервалд
Градоначалник Бруно Полцин (СДП)
Основни податоци
Површина 10,36 км2
Надм. височина 80 м
Население 703 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38312
Повик. бр. 05337
Портал dorstadt.de
Местоположба на Дорштат во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°06′0″N 10°34′0″E / 52.10000° СГШ; 10.56667° ИГД / 52.10000; 10.56667Координати: 52°06′0″N 10°34′0″E / 52.10000° СГШ; 10.56667° ИГД / 52.10000; 10.56667

Дорштат (германски: Dorstadt) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Дорштат се наоѓа на северните делови од подножјето на планинскиот масив Харц. Општината се протега од источните делови на ридскиот масив Одервалд до реката Окер, на половина пат помеѓу Волфенбител и Шладен. Соседни општини се Орум на север и Хајнинген на југ, како и Берсум источно на Окер.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата била првпат спомената во декрет од 1110 година, кога епископот Удо од Хилдесхајмската епископија му ја доделил епископската тврдина во Шладен на саксонскиот благородник Ајко од Дорштат.

Урнатини на манастирската црква

Во 1189 година, владетелите на Дорштат, охрабрени од нивниот роднина, епископот Аделог од Хилдесхајм, го основал августинскиот манастир. Неколку децении манастирот се развивал, а во 1438 година големи делови од имотот биле уништени од пожар. По несогласувањето со епископијата, Дорштат преминал во Војводството Брауншвајг-Линебург. Со реформацијата, манастирот станал протестантски под владение на војводата Јулиј од Брауншвајг-Волфенбител во 1568 година.

Меѓутоа, Дорштат бил вратен на Хилдесхајм во 1643 година, манастирот пропаднал и бил повторно населен со католички монахињи по Триесетгодишната војна. Изборниот кнез Максимилијан Хајнрих од Баварија ја отпочнал обновата на манастирот во барокен стил од 1680 година. Откако Хилдесхајмската епископија била секуларизирана и дадена на Прусија во 1803 година. Дворецот во Дорштат е приватен посед.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]