Шепенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шепенштет
Фахверк куќа во Шепенштет
Фахверк куќа во Шепенштет
Фахверк куќа во Шепенштет
Грб на Шепенштет
Шепенштет во рамките на Германија
Шепенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Градоначалник Карл-Хајнц Мие (СДП)
Основни податоци
Површина 39,65 км2
Надм. височина 100 м
Население 5.484 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38170
Повик. бр. 05332
Местоположба на градот Шепенштет во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°07′59″N 10°46′42″E / 52.13306° СГШ; 10.77833° ИГД / 52.13306; 10.77833Координати: 52°07′59″N 10°46′42″E / 52.13306° СГШ; 10.77833° ИГД / 52.13306; 10.77833

Шепенштет (германски: Schöppenstedt) — мал град во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Претставува административно седиште на општинската заедница Елм-Асе.

Географија[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Стефан“ во Шепенштет

Се наоѓа југозападно од ридските масиви Елм и Асе, околу 17 километри источно од Волфенбител и 21 километар југоисточно од Брауншвајг.

Од 2007 година, станицата во Шепенштет е источниот крај на железничката линија Волфенбител-Хелмштет.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото „Скифинстете“ (Sciphinstete) во областа Дерлингау во Саксонија, сместено на трговскиот пат од Брауншвајг до Шенинген, било првпат споменато во декрет од 1051 година. Црквата во местото веројатно постоела во деновите на мисионерот Хилдегрим пред 827 година; Шепенштет подоцна станал седиште на архиѓаконија на Халберштат. Од 1267/1269, околните поседи биле на велфските војводи од Брауншвајг-Волфенбител. Во 1542 година, граѓаните станале протестанти.

Главна знаменитост е црквата „Св. Стефан“ со својата крива кула од XII век. Внатрешноста содржи прекрасни камени столбови со фрески од животински фигури и човечки глави.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]