Кисенбрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кисенбрик
Средиштето на Кисенбрик
Средиштето на Кисенбрик
Средиштето на Кисенбрик
Грб на Кисенбрик
Кисенбрик во рамките на Германија
Кисенбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Градоначалник Герхард Вихе (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,64 км2
Надм. височина 93 м
Население 1.710 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 258 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38324
Повик. бр. 05337
Портал www.kissenbrueck.de
Местоположба на Кисенбрик во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 10°35′0″E / 52.11667° СГШ; 10.58333° ИГД / 52.11667; 10.58333Координати: 52°07′0″N 10°35′0″E / 52.11667° СГШ; 10.58333° ИГД / 52.11667; 10.58333

Кисенбрик (германски: Kissenbrück) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кисенбрик се наоѓа во северозападниот дел на општинската заедница Елм-Асе на јужниот дел од ридскиот масив Езел. Низ местото тече потокот Кисе, кој се влева во Гросен Грабенс, историски познат и како Кисена.[2]

Како дел од општината се води и Хедвигсбург (48 жители).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Walter Bennecke u. a., Gemeinde Kissenbrück (Hrsg.): Kissenbrück - Beiträge zur Geschichte eines alten Dorfes, Kissenbrück 1997, S. 14 ff.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]