Елм-Асе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Елм-Асе (германски: Elm-Asse) — општинска заедница во округот Волфенбител, во Долна Саксонија, Германија. Била именувана по ридските масиви Елм и Асе. Нејзиното седиште е во градот Шепенштет. Била создадена на 1 јануари 2015 година со спојување на поранешните општински заедници Асе и Шепенштет.

Општинската заедница Елм-Асе се состои од следниве општини:

 1. Далум
 2. Денкте
 3. Хедепер
 4. Кисенбрик
 5. Кнајтлинген
 6. Ремлинген-Земенштет
 7. Роклум
 8. Шепенштет
 9. Ирде
 10. Фалберг
 11. Винигштет
 12. Витмар

Координати: 52°8′N 10°47′E / 52.133° СГШ; 10.783° ИГД / 52.133; 10.783