Зелзинген (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зелзинген (германски: Selsingen) — општинска заедница во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Зелзинген.

Општинската заедница Зелзинген се состои од следниве општини:

  1. Андерлинген
  2. Дајнштет
  3. Фарфен
  4. Остерајштет
  5. Раде
  6. Зандбостел
  7. Зедорф
  8. Зелзинген

Координати: 53°22′01″N 09°13′01″E / 53.36694° СГШ; 9.21694° ИГД / 53.36694; 9.21694