Фарфен

Координати: 53°26′8″N 9°19′34″E / 53.43556° СГШ; 9.32611° ИГД / 53.43556; 9.32611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фарфен
Селската црква во Фарфен
Селската црква во Фарфен
Селската црква во Фарфен
Грб на Фарфен
Фарфен во рамките на Германија
Фарфен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 2
Градоначалник Улрих Меркенс (WG Фарфен)
Основни податоци
Површина 25,44 км2
Надм. височина 26 м
Население 610 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04762
Местоположба на Фарфен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°26′8″N 9°19′34″E / 53.43556° СГШ; 9.32611° ИГД / 53.43556; 9.32611

Фарфен (германски: Farven; долногермански: Farm) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу 14 километри југоисточно од градот Бремерферде. Низ општината тече реката Бефер.

Општинси единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Фарвен, во општината се наоѓа и местото Бихузен.

Во општината се наоѓаат и имотите Басте и Бастер Берг, Штајнберг и Шти.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината на запад се граничи со округот Штаде (општините Брест и Кутенхолц), на исток со градот Бремерферде и на југозапад со Дајнштет, додека на југ со Андерлинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]