Ленгенбостел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ленгенбостел
Грб на Ленгенбостел
Ленгенбостел is located in Германија
Ленгенбостел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 2
Градоначалник Херман Штеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,08 км2
Надм. височина 39 м
Население 453 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Ленгенбостел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°17′53″N 9°30′46″E / 53.29806° СГШ; 9.51278° ИГД / 53.29806; 9.51278Координати: 53°17′53″N 9°30′46″E / 53.29806° СГШ; 9.51278° ИГД / 53.29806; 9.51278

Ленгенбостел (германски: Lengenbostel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Ленгенбостел, кон општината припаѓа и местото Фрец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]