Клајн Мекелзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Мекелзен
Грб на Клајн Мекелзен
Клајн Мекелзен is located in Германија
Клајн Мекелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 3
Градоначалник Херман Мајер (Граѓанска листа Заедно за Клајн Мекелзен)
Основни податоци
Површина 14,58 км2
Надм. височина 33 м
Население 902 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.klein-meckelsen.de
Местоположба на Клајн Мекелзен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°18′0″N 9°27′0″E / 53.30000° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.30000; 9.45000Координати: 53°18′0″N 9°27′0″E / 53.30000° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.30000; 9.45000

Клајн Мекелзен (германски: Klein Meckelsen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат и местата Лангенфелде и Маршхорст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]