Прејди на содржината

Ботел

Координати: 53°04′0″N 9°30′0″E / 53.06667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.06667; 9.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ботел
Грб на Ботел
Ботел во рамките на Германија
Ботел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Градоначалник Хајнц Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,75 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.379 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266
Портал bothel.de
Местоположба на Ботел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°04′0″N 9°30′0″E / 53.06667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.06667; 9.50000

Ботел (германски: Bothel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ботел се наоѓа помеѓу реките Родау и Видау, две притоки на Виме. Општината е оддалечена 8 километри југоисточно од окружниот град Ротенбург на Виме.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Структура[уреди | уреди извор]

Општината Ботел не е поделена на месни единици. Како средиште се смета раскрсницата на патиштата од Ротенбург, Брокел и Кирхвалзеде.

На крајниот југ се наоѓа населбата Бретел, која се наоѓа на подрачјето на населбата, но е поврзана со местото Бретел, дел од градот Фиселхефеде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]