Зандбостел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зандбостел
Бараките на поранешниот камп во општината
Бараките на поранешниот камп во општината
Бараките на поранешниот камп во општината
Грб на Зандбостел
Зандбостел во рамките на Германија
Зандбостел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 4
Градоначалник Петер Радцио (независен)
Основни податоци
Површина 31,54 км2
Надм. височина 8 м
Население 814 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04284, 04764
Портал www.selsingen.de
Местоположба на Зандбостел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°24′34″N 9°07′50″E / 53.40944° СГШ; 9.13056° ИГД / 53.40944; 9.13056Координати: 53°24′34″N 9°07′50″E / 53.40944° СГШ; 9.13056° ИГД / 53.40944; 9.13056

Зандбостел (германски: Sandbostel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу 9 километри јужно од Бремерферде, 17 километри северно од Цефен, 43 километри североисточно од Бремен и 60 километри западно од Хамбург. Низ општината тече реката Осте.

Општинси единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Зандбостел, во општината се наоѓаат и местата Обер Охтенхаузен, Алтенбург, Минтенбург, Гозехус, Хајнрихсдорф, Хитен, Фалје и Штопелхајде.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1932 година при Големата депресија, Лутеранската црква на Хановер отворила камп за невработени самци за да работат на проекти поврзани со инфраструктурата.

Во 1939 година, кампот бил преземан од нацистите и станал воен камп. До 1945 година низ него поминале милион затвореници и се проценува дека починале помеѓу 8.000 и 50.000 луѓе. Остатоците од градбите на кампот може да се сретнат и денес во месноста Именхајм. Гробиштата за илјадниците затвореници се наоѓа надвор од селото, каде се наоѓа и споменикот во нивна чест.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]