Прејди на содржината

Шесел

Координати: 53°10′14″N 9°28′59″E / 53.17056° СГШ; 9.48306° ИГД / 53.17056; 9.48306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шесел
Поранешното општинско собрание
Поранешното општинско собрание
Поранешното општинско собрание
Грб на Шесел
Шесел во рамките на Германија
Шесел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Градоначалник Кете Дитмер-Шеле (ДХС)
Основни податоци
Површина 149,70 км2
Надм. височина 30 м
Население 13.000 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27383
Повик. бр. 04263
Портал www.scheessel.de
Местоположба на Шесел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°10′14″N 9°28′59″E / 53.17056° СГШ; 9.48306° ИГД / 53.17056; 9.48306

Шесел (германски: Scheeßel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Виме, околу 10 километри североисточно од окружниот град Ротенбург на Виме и 45 километри источно од градот Бремен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шесел се наоѓа недалеку од Линебуршкото Поле на височина од 30 метри. Низ местото тече реката Виме и нејзината притока Беке.

Во месноста Булерберг со 53 метри надморска височина во местото Вестерхолц се наоѓа највисоката точка во округот.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Шесел се состои од следниве места:[2]

 • Абендорф - 283 жители
 • Бартелсдорф – 473 жители
 • Хецвеге – 393 жители
 • Јерсдорф – 1.385 жители
 • Остерфезеде (со Депен и Ајнло) – 754 жители
 • Шесел (со Бишелскамп, Ферзебрик и Ферзе) – 6.741 жител
 • Зотел – 202 жители
 • Вестереш (со Венкело) – 510 жители
 • Вестерхолц (со Булт) – 635 жители
 • Вестерфезеде – 776 жители
 • Виткопсбостел (со Олденхефен) – 515 жители
 • Волсдорф – 356 жители

Историја[уреди | уреди извор]

Главното село ја прославило својата 1200-годишнина во 2005 година. Меѓутоа, ова било засновано на споменувањето на Skaesla во хрониката издадена од Карло Велики на 24 декември 805 година во Диденхофен, за што постојат повеќе теории каде постоела Skaesla.[3]

Фестивал[уреди | уреди извор]

Во селото редовно се одржува годишниот фестивал Хурикан.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Gemeinde Scheeßel – Ortschaften, abgerufen am 26. November 2014
 3. „1200 Jahre Scheessel 2005 - eine Gemeinde macht mobil“. Scheeßel Gemeinde. Посетено на 2010-01-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]