Хамерзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамерзен
Грб на Хамерзен
Хамерзен во рамките на Германија
Хамерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Градоначалник Герд Кајзер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,61 км2
Надм. височина 31 м
Население 484 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Местоположба на Хамерзен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°15′0″N 9°29′0″E / 53.25000° СГШ; 9.48333° ИГД / 53.25000; 9.48333Координати: 53°15′0″N 9°29′0″E / 53.25000° СГШ; 9.48333° ИГД / 53.25000; 9.48333

Хамерзен (германски: Hamersen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа три километри јужно од Зитензен, помеѓу Хамбург и Бремен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]