Прејди на содржината

Раде (Ротенбург)

Координати: 53°19′44″N 9°06′56″E / 53.32889° СГШ; 9.11556° ИГД / 53.32889; 9.11556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раде (Ротенбург)
Црква во Раде
Црква во Раде
Црква во Раде
Грб на Раде (Ротенбург)
Раде (Ротенбург) во рамките на Германија
Раде (Ротенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 2
Градоначалник Марко Морман (WG Радерајштет)
Основни податоци
Површина 24,44 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.072 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27404
Повик. бр. 04285
Местоположба на Раде (Ротенбург) во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°19′44″N 9°06′56″E / 53.32889° СГШ; 9.11556° ИГД / 53.32889; 9.11556

Раде (германски: Rhade) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општинси единици

[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Раде, во општината се наоѓа и местото Радерајштет.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]