Остерајштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остерајштет
Грб на Остерајштет
Остерајштет is located in Германија
Остерајштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 2
Градоначалник Улрике Ринген (WG Остерајштет)
Основни податоци
Површина 28,5 км2
Надм. височина 29 м
Население 945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27404
Повик. бр. 04285
Местоположба на Остерајштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°18′0″N 9°10′0″E / 53.30000° СГШ; 9.16667° ИГД / 53.30000; 9.16667Координати: 53°18′0″N 9°10′0″E / 53.30000° СГШ; 9.16667° ИГД / 53.30000; 9.16667

Остерајштет (германски: Ostereistedt) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу градовите Хамбург и Бремен, на автопатот А1.

Општинси единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Остерајштет, во општината се наоѓа и местото Рокштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]