Бремерферде

Координати: 53°29′0″N 9°08′0″E / 53.48333° СГШ; 9.13333° ИГД / 53.48333; 9.13333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бремерферде

Bremervörde

Главниот плоштад
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Грб на Бремерферде
Бремерферде во рамките на Германија
Бремерферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Градоначалник Детлеф Фишер (ДХС)
Основни податоци
Површина 150,18 км2
Надм. височина 4 м
Население 18.564 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW, BRV
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04761
Портал www.bremervoerde.de
Местоположба на градот Бремерферде во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′0″N 9°08′0″E / 53.48333° СГШ; 9.13333° ИГД / 53.48333; 9.13333

Бремерферде (германски: Bremervörde) — град во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Осте, близу средиштето на триаголникот создаден од реките Везер и Елба и на подеднаква одделеченост од градовите Хамбург, Бремен и Куксхафен.

Градот е прогласено одморалиште на ниво на покраината.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Карта на градските единици на Бремерферде
Карта на градските единици на Бремерферде

Бремерферсе се наоѓа во средиштето на триаголникот Елба-Везер на реката Осте помеѓу Бремерхафен и Хамбург.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот е поделен на градското јадро и составните единици. Кон него припаѓаат Беверн, Елм, Хезедорф, Хенау-Линдорф, Нидер Охтенхаузен, Изелерсхајм, Меедорф, Минштет, Остендорф, Пленјесхаузен и Шпрекенс.[2]

На самото градско јадро припаѓаат следниве:

 • Дански четврт (Dänenviertel)
 • Енгео (Engeo)
 • Фрезенбург (Fresenburg)
 • Гнатенбергсвизен (Gnattenbergswiesen)
 • Хене (Höhne)
 • Индустригебит (Industriegebiet)
 • Иненштат Норд (Innenstadt Nord)
 • Иненштат Зид (Innenstadt Süd)
 • Нојес Фелд и Финкенмор (Neues Feld und Finkenmoor)
 • Шиценпарк и Валкмиле (Schützenpark und Walkmühle)
 • Штатмите (Stadtmitte)
 • Фердер Фелд (Vörder Feld)
 • Форверк (Vorwerk)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот Бремеферде се граничи со следниве општини:

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на Бремерферде, Долна Саксонија
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 3 3,9 7,2 11,9 17 20,2 21,4 21,6 18,1 13,5 7,8 4,3 12,5
Просечна минимална (°C) −1,8 −1,5 0,6 3 7,2 10,5 12,2 12 9,7 6,5 2,7 −0,3 5,1
Просечно кол. врнежи (мм) 57,3 44,9 45,8 53,2 63,2 67,3 83 84,2 68,8 62,4 71 68,3 769,4
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 17,1 13,3 15,4 14,7 14,1 15,2 16,4 15,7 15,8 15,6 17,8 17,8 188,9
Влага (%) 93,8 88,9 83,7 77,3 75,1 76,4 77,7 77,3 82,3 86,6 89,9 93,8 83,5
Извор: http://www.geo.de/reisen/community/klimadaten

Историја[уреди | уреди извор]

Поглед на Бремерферде во 1653 г.

До 1111 година, саксонскиот војвода Лотар, подоцна цар на Светото Римско Царство, го изградил замокот Ферде на речниот премин на реката Осте, важен за Волскиот пат, древен пат кој ги поврзувал Јитланд и Вестфалија.

Поради стратешката местоположба помеѓу реките Елба и Везер бил предмет на спорови во следните векови. Подоцна бил под контрола на Хајнрих Лавот и тогаш, во 1219 година, паднало под контрола на Надбискупијата Бремен, служејќи како главен град со седиште на владата и резиденцијата на надбискупот. Собранието се состанувало на други места (обично во Басдал), додека бременскиот каптол го имал своето седиште во градот Бремен.

Морис од Олденбург (1368), служејќи како војводски администратор на Бремен од 1345 година, владеел со надбискупијата од замокот Ферде. Кога новиот надбискуп Алберт II бил прогласен за владетел во 1360 година, се обидел да го тргне, но Морис се забарикадирал во замокот. Дури откако браќата на Алберт, Магнус II, војвода на Брауншвајг и Линебург и Лудвиг, како и свекорот на Лудвиг, Вилхелм II, и нивните трупи ќе го опколат Ферде во јануари 1362 година, Морис ќе потпише повлекување.[3]

Надбискупите довеле за развојот на Ферде. Надбискупот Јохан III (1511), основал болница и амбуланта, обновени во 1576 година од администраторот Хајнрих III, кој исто така придонел за развојот на Ферде како пазарен град.[4]

Администраторот Јохан Фридрих го проширил утврдениот замок со штали и канцеларство (изградени во 1608 г.), каде од 1960 година е сместен музејот „Бахман“ за регионална археологија, геологија и историја од 1985 година. Функцијата на главен град довела да биде именуван како „Бремерферде“ од средината на XVII век. Во 1648 година, надбискупијата била претворена во Војводство Бремен, што најпрвин било владеено во личен сојуз со Шведска. Швеѓаните го преместиле главниот град во Штаде.

Во текот на шведското владеење, данскиот крал Фредерик III Дански го окупирал војводството и ја бомбардирал поранешната резиденција во 1657 година. Во 1682 година, оштетениот замок и црквата, погребно место за многу надбискупи, биле срушени, а блоковите биле пренесени во Штаде за изградба на Шведскиот магацин (Schwedenspeicher) таму. По уште една данска окупација помеѓу 1712 и 1715 во текот на Големата северна војна, Војводството Бремен било предадено на Хановерската династија, која владеела со областа до 1866 година. Во 1823 година, војводството било укинато и неговата територија влегла во областа Штаде.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градското собрание

Градскиот совет се состои од 32 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 15.001 и 20.000 жители.[5] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:

Партија / Листа Места
CDU 17
SPD 7
проБРБ 3
Зелени 2
FDP 1
NPD 1
Левица 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник од 2014 година е Детлеф Фишер (CDU).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бремерферде е збратимен со следниве градови:[6]

Дополнително има договор за пријателство со британскиот град Фалмут во Обединетото Кралство.

Туризам[уреди | уреди извор]

Бремерферде е крајна точка на „Германскиот пат на фериботите“ воспоставен во мај 2004 година. Овој пат поврзува разни места помеѓу Бремерферде и Кил, кои имаат врска со фериботи и премин на реки, како историските преносни мостови во Остен и Рендсбург.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Родени во Бремерферде
Поврзани со Бремерферде

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Bremervörde und die Ortschaften
 3. Konrad Elmshäuser, "Die Erzbischöfe als Landesherren", in: Geschichte des Landes zwischen Elbe und Weser: 3 vols., Hans-Eckhard Dannenberg and Heinz-Joachim Schulze (eds.), Stade: Landschaftsverband der ehem. Herzogtümer Bremen und Verden, 1995 and 2008, vol. I 'Vor- und Frühgeschichte' (1995; ISBN 978-3-9801919-7-5), vol. II 'Mittelalter (einschl. Kunstgeschichte)' (1995; ISBN 978-3-9801919-8-2), vol. III 'Neuzeit' (2008; ISBN 978-3-9801919-9-9), (=Schriftenreihe des Landschaftsverbandes der ehem. Herzogtümer Bremen und Verden; vols. 7–9), vol. II: pp. 159-194, here p. 182.
 4. Jörg Hillmann, "Heinrich (III.), Herzog von Sachsen-Lauenburg", in: Lebensläufe zwischen Elbe und Weser: Ein biographisches Lexikon, Brage bei der Wieden and Jan Lokers (eds.) on behalf of the Landschaftsverband der ehemaligen Herzogtümer Bremen und Verden, Stade: Landschaftsverband der ehemaligen Herzogtümer Bremen und Verden, 2002, (=Schriftenreihe des Landschaftsverbandes der ehemaligen Herzogtümer Bremen und Verden; vol. 16), pp. 127–131, here p. 129. ISBN 3-931879-08-9.
 5. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten[мртва врска], abgerufen am 16. September 2016
 6. Partnerschaften Архивирано на 29 март 2013 г. in bremervoerde.de, abgerufen am 16. Februar 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]