Есторф (Штаде)

Координати: 53°34′42″N 9°12′19″E / 53.57833° СГШ; 9.20528° ИГД / 53.57833; 9.20528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Есторф
Воздушен поглед на Есторф
Воздушен поглед на Есторф
Воздушен поглед на Есторф
Грб на Есторф
Есторф во рамките на Германија
Есторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Вернер Хинк (BG Есторф)
Основни податоци
Површина 29,42 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.432 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21727
Повик. бр. 04140
Портал www.samtgemeinde-
oldendorf.de
Местоположба на Есторф во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°34′42″N 9°12′19″E / 53.57833° СГШ; 9.20528° ИГД / 53.57833; 9.20528

Есторф (германски: Estorf; долногермански: Esdörp) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Есторф припаѓаат следниве места:

  • Есторф
  • Грепел
  • Берсте

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]