Зитензен

Координати: 53°17′0″N 9°30′0″E / 53.28333° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.28333; 9.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зитензен
Црквата во Зитензен (март 2006 г.)
Црквата во Зитензен (март 2006 г.)
Црквата во Зитензен (март 2006 г.)
Грб на Зитензен
Зитензен во рамките на Германија
Зитензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Градоначалник Дидрих Хејнс (СДП)
Основни податоци
Површина 18,55 км2
Надм. височина 31 м
Население 5.980 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 322 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW or BRV
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Зитензен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°17′0″N 9°30′0″E / 53.28333° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.28333; 9.50000

Зитензен (германски: Sittensen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри североисточно од окружниот град Ротенбург на Виме и 45 километри југозападно од Хамбург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината е опкружена од општините Клајн и Грос Мекелзен, Ленгенбостел, Тисте и Фирден.

Реката Осте поминува низ општината, а во минатото на нејзе постоела воденица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]