Прејди на содржината

Хипштет

Координати: 53°29′32″N 8°58′25″E / 53.49222° СГШ; 8.97361° ИГД / 53.49222; 8.97361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хипштет
Селската црква во Хипштет
Селската црква во Хипштет
Селската црква во Хипштет
Грб на Хипштет
Хипштет во рамките на Германија
Хипштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Месни единици 2
Градоначалник Јоханес Кениг
Основни податоци
Површина 29,38 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.232 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04768
Местоположба на Хипштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′32″N 8°58′25″E / 53.49222° СГШ; 8.97361° ИГД / 53.49222; 8.97361

Хипштет (германски: Hipstedt; долногермански: Hipst) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Реката Гесте извира кај Хипштет и се влева во Бремерхафен како најсеверна притока на Везер.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хипштет се граничи со Беверштет, Гестланд (округ Куксхафен), како и Еберсдорф, Ерел, Басдал (округ Ротенбург).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]