Форверк (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Форверк
Грб на Форверк
Форверк (Долна Саксонија) is located in Германија
Форверк (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Месни единици 3
Градоначалник Томас Милер (WG Форверк)
Основни податоци
Површина 21,65 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.067 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW and BRV
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04283 (Буххолц и Дипсхорн), 04288 (Форверк)
Местоположба на Форверк во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°11′0″N 9°09′0″E / 53.18333° СГШ; 9.15000° ИГД / 53.18333; 9.15000Координати: 53°11′0″N 9°09′0″E / 53.18333° СГШ; 9.15000° ИГД / 53.18333; 9.15000

Форверк (германски: Vorwerk) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во триаголникот Елба-Везер, во западниот дел на округот Ротенбург, на самата окружна граница со Остерхолц (северозапад) и Ферден (југозапад). Окружниот град Ротенбург на Виме се наоѓа југоисточно.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Форверк, Буххолц и Дипсхорн, кои до припојувањето претставувале посебни самостојни општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]