Ерел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерел
Селската црква во Ерел
Селската црква во Ерел
Грб на Ерел
Ерел is located in Германија
Ерел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Месни единици 3
Градоначалник Марко Нецелман (Изборна група Ерел-Бархел-Глинде)
Основни податоци
Површина 33,70 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.817 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04761, 04765, 04766
Портал www.geestequelle.de
Местоположба на Ерел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°29′1″N 9°03′36″E / 53.48361° СГШ; 9.06000° ИГД / 53.48361; 9.06000Координати: 53°29′1″N 9°03′36″E / 53.48361° СГШ; 9.06000° ИГД / 53.48361; 9.06000

Ерел (германски: Oerel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Гестеквеле.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Ерел, кон општината припаѓаат и местата Бархел и Глинде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]