Прејди на содржината

Зедорф (Цефен)

Координати: 53°21′0″N 9°14′0″E / 53.35000° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.35000; 9.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зедорф (Цефен)
Грб на Зедорф (Цефен)
Зедорф (Цефен) во рамките на Германија
Зедорф (Цефен)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 2
Градоначалник Харалд Хаушилд (WG Зедорф)
Основни податоци
Површина 18,69 км2
Надм. височина 25 м
Население 993 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27404
Повик. бр. 04284
Местоположба на Зедорф (Цефен) во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 9°14′0″E / 53.35000° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.35000; 9.23333
Мегалитска гробница Годенштет

Зедорф (германски: Seedorf) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината е оддалечена околу 90 километри од Северното Море.

Општинси единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Зедорф, во општината се наоѓа и местото Годенштет.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1963 до 2006 година во селото се наоѓала 41. Механизирана бригада на холандската војска. На 1 август 2006 година, единицата била распуштената и базата била предадена на Германија, станувајќи нова база на 31. Воздухопловна бригада на Бундесверот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]