Прејди на содржината

Хелвезик

Координати: 53°13′0″N 9°30′0″E / 53.21667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.21667; 9.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелвезик
Грб на Хелвезик
Хелвезик во рамките на Германија
Хелвезик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Финтел
Градоначалник Улрих Брункхорст (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,78 км2
Надм. височина 32 м
Население 810 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27389
Повик. бр. 04267
Портал www.helvesiek.de
Местоположба на Хелвезик во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 9°30′0″E / 53.21667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.21667; 9.50000

Хелвезик (германски: Helvesiek) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу Шесел и Зитензен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]