Финтел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финтел
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Финтел
Финтел is located in Германија
Финтел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Финтел
Градоначалник Вилфрид Беренс (СДП)
Основни податоци
Површина 36,08 км2
Надм. височина 43 м
Население 2.856 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27389
Повик. бр. 04180, 04265
Портал www.fintel.de
Местоположба на Финтел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°10′27″N 9°40′7″E / 53.17417° СГШ; 9.66861° ИГД / 53.17417; 9.66861Координати: 53°10′27″N 9°40′7″E / 53.17417° СГШ; 9.66861° ИГД / 53.17417; 9.66861

Финтел (германски: Fintel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ местото течат Финтау и Рушведе.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Финтел се граничи со следниве општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]