Гихум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гихум
Селската црква
Селската црква
Грб на Гихум
Гихум is located in Германија
Гихум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Цефен
Месни единици 5
Градоначалник Ларс Розеброк (СДП)
Основни податоци
Површина 48,44 км2
Надм. височина 28 м
Население 2.386 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27404
Повик. бр. 04286
Портал www.gyhum.de
Местоположба на Гихум во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°13′0″N 9°19′8″E / 53.21667° СГШ; 9.31889° ИГД / 53.21667; 9.31889Координати: 53°13′0″N 9°19′8″E / 53.21667° СГШ; 9.31889° ИГД / 53.21667; 9.31889

Гихум (германски: Gyhum; долногермански: Jeem) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гихум се наоѓа помеѓу окружниот град Ротенбург на Виме и малиот град Цефен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Бокел, Гихум, Хезедорф, Нартум и Велдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]