Билштет (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Билштет
Грб на Билштет
Билштет (Долна Саксонија) is located in Германија
Билштет (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Месни единици 3
Градоначалник Јохен Албингер
Основни податоци
Површина 25,53 км2
Надм. височина 25 м
Население 764 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04283, 04288
Портал www.tarmstedt.de
Местоположба на Билштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°12′33″N 9°09′39″E / 53.20917° СГШ; 9.16083° ИГД / 53.20917; 9.16083Координати: 53°12′33″N 9°09′39″E / 53.20917° СГШ; 9.16083° ИГД / 53.20917; 9.16083

Билштет (германски: Bülstedt) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Во општината се наоѓа заштитеното природно подрачје „Шварцес Мор кај Билштет“, кое се протега на 22 хектари.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Билштет, кон општината припаѓаат и местата Остербрух и Штајнфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]