Басдал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Басдал
Селската црква во Езе
Селската црква во Езе
Грб на Басдал
Басдал is located in Германија
Басдал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Месни единици 3
Градоначалник Томас Буш (WG)
Основни податоци
Површина 32,34 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.390 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04766
Портал www.basdahl.de
Местоположба на Басдал во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°26′36″N 9°00′11″E / 53.44333° СГШ; 9.00306° ИГД / 53.44333; 9.00306Координати: 53°26′36″N 9°00′11″E / 53.44333° СГШ; 9.00306° ИГД / 53.44333; 9.00306

Басдал (германски: Basdahl; долногермански: Basdaal или Basdohl) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Басдал се наоѓа во средиштето на триаголникот Елба-Везер, околу четири километри северно од Брилит, околу дванаесет километри источно од Беверштет, шест километри јужно од Хипштет и околу шест до седум километри западно од Шпрекенс, Фарендорф и Кленкендорф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Басдал, кон општината припаѓаат и местата Фолкмарст и Езе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]