Тармштет

Координати: 53°13′0″N 9°04′0″E / 53.21667° СГШ; 9.06667° ИГД / 53.21667; 9.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тармштет
Црквата Мартин Лутер во Тармштет
Црквата Мартин Лутер во Тармштет
Црквата Мартин Лутер во Тармштет
Грб на Тармштет
Тармштет во рамките на Германија
Тармштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Градоначалник Волф Фогел (СДП)
Основни податоци
Површина 26,54 км2
Надм. височина 28 м
Население 3.918 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04283
Портал www.tarmstedt.de
Местоположба на Тармштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 9°04′0″E / 53.21667° СГШ; 9.06667° ИГД / 53.21667; 9.06667

Тармштет (германски: Tarmstedt; долногермански: Tarms) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 25 километри северозападно од окружниот град Ротенбург на Виме и 25 километри североисточно од Бремен.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]