Штемен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штемен
Штала во Штемен
Штала во Штемен
Грб на Штемен
Штемен is located in Германија
Штемен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Финтел
Градоначалник Рајнхард Трау (WG)
Основни податоци
Површина 24,63 км2
Надм. височина 29 м
Население 829 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27389
Повик. бр. 04267
Местоположба на Штемен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°13′0″N 9°33′0″E / 53.21667° СГШ; 9.55000° ИГД / 53.21667; 9.55000Координати: 53°13′0″N 9°33′0″E / 53.21667° СГШ; 9.55000° ИГД / 53.21667; 9.55000

Штемен (германски: Stemmen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Во североисточниот дел на општината се наоѓаат заштитените природни подрачја Екелмор и Шнекенштиге, помеѓу кои тече реката Виме.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини:

  • во округот Ротенбург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]