Хасендорф

Координати: 53°06′43″N 9°16′37″E / 53.11194° СГШ; 9.27694° ИГД / 53.11194; 9.27694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хасендорф
Грб на Хасендорф
Хасендорф во рамките на Германија
Хасендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Градоначалник Клаус Драјер (СДП)
Основни податоци
Површина 11,67 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04264
Портал www.hassendorf.de
Местоположба на Хасендорф во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°06′43″N 9°16′37″E / 53.11194° СГШ; 9.27694° ИГД / 53.11194; 9.27694

Хасендорф (германски: Hassendorf; долногермански: Hassendörp) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

На југ од општината тече реката Виме.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]