Брокел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брокел
Црквата на Светиот Крст во Брокел
Црквата на Светиот Крст во Брокел
Брокел is located in Германија
Брокел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Градоначалник Ролф Лидеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,12 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.363 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266
Портал www.brockel.de
Местоположба на Брокел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°06′0″N 9°31′0″E / 53.10000° СГШ; 9.51667° ИГД / 53.10000; 9.51667Координати: 53°06′0″N 9°31′0″E / 53.10000° СГШ; 9.51667° ИГД / 53.10000; 9.51667

Брокел (германски: Brockel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Брокел, покрај од главното место Брокел, се состои од местата Белен, како и дворецот Трохел со имотите Нелсон и Вензеброк.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]