Ахаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ахаузен
Грб на Ахаузен
Ахаузен is located in Германија
Ахаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Кок (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,41 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.909 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04269
Портал www.sottrum.de
Местоположба на Ахаузен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°03′51″N 9°18′53″E / 53.06417° СГШ; 9.31472° ИГД / 53.06417; 9.31472Координати: 53°03′51″N 9°18′53″E / 53.06417° СГШ; 9.31472° ИГД / 53.06417; 9.31472

Ахаузен (германски: Ahausen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ахаузен се наоѓа југозападно од окружниот град Ротенбург на Виме и низ општината поминува реката Виме.

Ахаузен е оддалечен околу 10 километри од Зотрум, а исто толку и од окружниот град Ротенбург на Виме. Градот Ферден на Алер се наоѓа околу 25 километри од Ахаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]