Дајнштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дајнштет
Камбанарија во селото Малштет
Камбанарија во селото Малштет
Грб на Дајнштет
Дајнштет is located in Германија
Дајнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 2
Градоначалник Ханс Јирген Пич (WG Малштет)
Основни податоци
Површина 20,20 км2
Надм. височина 14 м
Население 664 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04284, 04762
Местоположба на Дајнштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°24′57″N 9°13′28″E / 53.41583° СГШ; 9.22444° ИГД / 53.41583; 9.22444Координати: 53°24′57″N 9°13′28″E / 53.41583° СГШ; 9.22444° ИГД / 53.41583; 9.22444

Дајнштет (германски: Deinstedt; долногермански: Deins) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дајнштет се наоѓа североисточниот дел на округот Ротенбург. Низ северниот дел на општината и Малштет тече реката Бефер.

Општинси единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Дајнштет, во општината влегуваат местата Малштет, Шти, Рор, Ле, Хастенбек и Физо.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината на северозапад се граничи со градот Бремерферде, на североисток со Фарфен, на југоисток со Андерлинген, а на југозапад со Зелзинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]