Фирден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирден
Поглед на Фирден во зима
Поглед на Фирден во зима
Грб на Фирден
Фирден во рамките на Германија
Фирден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 5
Градоначалник Харалд Шмитхен (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,30 км2
Надм. височина 34 м
Население 757 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04169, 04282
Портал www.vierden.de
Местоположба на Фирден во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°19′43″N 9°30′31″E / 53.32861° СГШ; 9.50861° ИГД / 53.32861; 9.50861Координати: 53°19′43″N 9°30′31″E / 53.32861° СГШ; 9.50861° ИГД / 53.32861; 9.50861

Фирден (германски: Vierden) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината тече потокот Раме.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Фирден, кон општината припаѓаат и местата Грос- и Клајн-Ипензен, Рамсхаузен и Нител.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]