Вонсте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вонсте
Капела во Вонсте
Капела во Вонсте
Вонсте is located in Германија
Вонсте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Дитер Клиндворт (Селска листа)
Основни податоци
Површина 19,18 км2
Надм. височина 35 м
Население 756 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04169
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Вонсте во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°21′0″N 9°32′0″E / 53.35000° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.35000; 9.53333Координати: 53°21′0″N 9°32′0″E / 53.35000° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.35000; 9.53333

Вонсте (германски: Wohnste; долногермански: Woonst) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината е најсеверна во општинската заедница Зитензен и од три страни се граничи со округот Штаде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вонсте се состои од селата Клајн и Грос Вонсте. Клајн Вонсте се наоѓа на потокот Раме, кој се влева во Осте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На северозапад општината се граничи со Алерштет, додека на североисток и на исток со Зауензик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]