Еберсдорф (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберсдорф
Влезот во Еберсдорф
Влезот во Еберсдорф
Грб на Еберсдорф
Еберсдорф во рамките на Германија
Еберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Дитер Вагенленер (Заедничка листа Еберсдорф)
Основни податоци
Површина 28,83 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.038 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04765, 04768
Портал www.ebersdorf-nds.de
Местоположба на Еберсдорф во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°31′39″N 9°03′10″E / 53.52750° СГШ; 9.05278° ИГД / 53.52750; 9.05278Координати: 53°31′39″N 9°03′10″E / 53.52750° СГШ; 9.05278° ИГД / 53.52750; 9.05278

Еберсдорф (германски: Ebersdorf; долногермански: Eversdörp) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Еберсдорф се наоѓа помеѓу Хамбург и Бремерхафен, околу 8 километри северозападно од Бремерферде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Еберсдорф на север се граничи со градот Гестланд, на североисток со Алфштет, на исток со градот Бремерферде, на југ со Ерел и на запад со Хипштет.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Еберсдорф кон општината припаѓаат и местата Вестербек и Ној Еберсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]